Rodzaje Sarkoidozy

Rodzaje Sarkoidozy

sarkoidoza-przyczyny-rodzaje

Sarkoidoza jest rzadką chorobą związaną z powstawaniem ziarniniaków w różnych narządach i tkankach. Ziarniniaki to grudki komórek biorących udział w zapaleniu, odpowiedź immunologiczna na infekcje charakteryzująca się obrzękiem i gorącem. Ziarniniaki mogą gromadzić się i zapobiegać prawidłowemu funkcjonowaniu narządów, a jeśli nie są leczone, mogą powodować trwałe uszkodzenie.

Sarkoidoza może wpływać na prawie każdą część ciała, a w zależności od tego, gdzie występuje, pacjenci mogą doświadczać bardzo różnych objawów i wymagać różnych metod leczenia. Dodatkowo pacjent może jednocześnie doświadczyć więcej niż jednego rodzaju sarkoidozy. Niektóre typy zostały omówione poniżej.

Sarkoidoza płucna

Sarkoidoza płucna odnosi się do sarkoidozy atakującej płuca. Jest to najczęstsza forma, ponieważ większość pacjentów z sarkoidozą doświadcza pewnego stopnia zaangażowania płuc.

rozstrzenie-oskrzeli-sarkoidoza

Ziarniniaki mogą wpływać na normalne funkcjonowanie płuc i prowadzić do duszności, uporczywego kaszlu, bólów w klatce piersiowej i świszczącego oddechu. Zapalenie spowodowane sarkoidozą może prowadzić do blizn i trwałego uszkodzenia płuc, jeśli nie jest leczone, mogą wystąpić powikłania, takie jak rozstrzenie oskrzeli. (choroba dróg oddechowych, będąca nieodwracalnym rozszerzeniem światła oskrzeli w wyniku uszkodzenia ich ściany.)

 

Sarkoidoza oka

Sarkoidoza oczna odnosi się do sarkoidozy atakującej oczy lub otaczające struktury. Występuje u około 50 procent pacjentów z sarkoidozą. Objawy mogą się różnić w zależności od dotkniętych części oka, a najczęstszym powikłaniem jest zapalenie błony naczyniowej oka.

Zapalenie błony naczyniowej oka obejmuje zaczerwienienie, obrzęk i ból oczu i może powodować zaburzenia widzenia, takie jak pływaki. Nieleczona sarkoidoza oka może prowadzić do powikłań, takich jak jaskra i zaćma, które mogą powodować utratę wzroku.

Neurosarkoidoza

Gdy ziarniniaki rozwijają się w układzie nerwowym i wokół niego, chorobę określa się jako neurosarkoidozę. Ten typ występuje rzadziej, dotyka około 5 do 15 procent pacjentów z sarkoidozą, ale może być bardzo wyniszczający. W zależności od dotkniętych nerwów może mieć wiele różnych objawów.

Neurosarkoidoza najczęściej atakuje regiony mózgu wytwarzające hormony, podwzgórze i przysadkę mózgową. Może to zakłócać wiele układów, takich jak cykle miesiączkowe u pacjentek.

Neurosarkoidoza może również wpływać na nerwy obwodowe i prowadzić do problemów z funkcją motoryczną, takich jak osłabienie mięśni lub drętwienie. Ziarniniaki wokół nerwu wzrokowego mogą prowadzić do utraty wzroku.

 

Sarkoidoza serca

Gdy sarkoidoza wpływa na serce, stan ten określa się jako sarkoidozę serca. Podczas gdy sarkoidoza serca występuje u jednej trzeciej pacjentów z sarkoidozą, tylko około 5 procent doświadcza objawów. Należą do nich nieregularne bicie serca lub arytmia, ponieważ ziarniniaki zakłócają sygnały elektryczne, które wyzwalają skurcz mięśnia sercowego.

 

Sarkoidoza mięśniowo-szkieletowa

Sarkoidoza mięśniowo-szkieletowa odnosi się do sarkoidozy atakującej kości, mięśnie lub stawy.

Sarkoidoza może powodować zapalenie kości, ale zwykle nie powoduje to objawów. Niektóre leki na sarkoidozę, takie jak prednizon, mogą również powodować, że kości stają się bardziej kruche i podatne na pękanie (osteoporoza). Lekarz może monitorować gęstość kości w celu wykrycia wszelkich rozwijających się problemów.

Zapalenie stawów może powodować objawy podobne do standardowego zapalenia stawów, co może ograniczać zakres ruchów pacjenta i powodować ból. Najczęściej dotyczy to stóp, kostek i kolan. Przewlekłe problemy ze stawami występują rzadko w sarkoidozie, ale u pacjentów mogą wystąpić objawy ostre.

Ostre problemy stawowe, które pojawiają się nagle i zanikają z czasem, obejmują zespół Löfgrena, łagodną formę sarkoidozy, która często nie wymaga leczenia. Zasadniczo jest to związane z obrzękiem stawów i bolesnymi guzkami na goleniach, zwanym rumieniem guzowatym.

Sarkoidoza mięśni jest rzadka i zwykle bezobjawowa. W około 1 procentach przypadków mogą wystąpić objawy, w tym chroniczne osłabienie mięśni, gdy ziarniniaki ściskają i uszkadzają otaczające mięśnie lub bolesny guz przypominający guz w mięśniach, spowodowany przez grudki komórek.

 

Sarkoidoza skórna

Sarkoidoza może powodować kilka powikłań skórnych, występujących u około 20–35 procent pacjentów. Przykłady obejmują:

Rumień guzowaty lub ostre bolesne czerwone grudki na podudziach lub ramionach
Toczeń pernio, związany z przewlekłymi, bolesnymi niebieskimi zmianami lub przebarwieniami na twarzy, uszach, palcach lub palcach stóp
Zmiany na kończynach, twarzy, skórze głowy, plecach i pośladkach, których nasilenie może różnić się od stosunkowo bezbolesnych grudek i wysypek do poważniejszych blaszek, w których wiele zmian wystąpiło razem w tym samym miejscu.

Sarkoidoza nerek

Sarkoidoza może prowadzić do tworzenia się kamieni nerkowych, uszkodzenia nerek lub niewydolności nerek. Może to być spowodowane sarkoidozą powodującą zmiany w metabolizmie wapnia, prowadzącą do zbyt dużej ilości wapnia we krwi (hiperkalcemia). Zapalenie spowodowane ziarniniakami w nerkach może powodować blizny i trwałe uszkodzenie nerek.

Sarkoidoza wątrobowa

Zajęcie wątroby, zwane sarkoidozą wątroby, jest częste. Jednak rzadko wpływa to na czynność narządów. W rzadkich przypadkach może powodować marskość wątroby (choroby wątroby) lub nadciśnienie wrotne (wysokie ciśnienie krwi w wątrobie).

Sarkoidoza śledziony i szpiku kostnego

Sarkoidoza śledziony i szpiku kostnego może powodować cytopenię – lub niską liczbę krwinek. Szpik kostny bierze udział w wytwarzaniu komórek krwi, więc gdy sarkoidoza wpływa na szpik kostny, może to prowadzić do nieprawidłowości, takich jak niedokrwistość lub niski poziom czerwonych krwinek. Śledziona bierze udział w odfiltrowywaniu komórek krwi, a jeśli nie działa prawidłowo, można usunąć zbyt wiele lub niewłaściwy typ komórek krwi.

Warto zapoznać się z: diagnoza sarkoidozy i życie z sarkoidozą