Podpowiedź dla świeżo zdiagnozowanych na Sarkoidozę​

Podpowiedź dla świeżo zdiagnozowanych na Sarkoidozę

Kiedy myślę o prawie 20 milionach studentów przewidzianych na uczelnię tej jesieni, przychodzi mi na myśl pierwszoklasistów wkraczających na nieznane terytorium. Jak ujęła moja siostrzenica Jocelyn: „Przechodzisz od szczytu gry w szkole średniej do bycia na dole i znowu nieświadomy”.

Porzucone zostały stare wygody, a studenci pierwszego roku studiów, tacy jak ci ze zdiagnozowaną sarkoidozą, muszą zacząć od nowa i nauczyć się poruszać po nowym środowisku. Wskazówki, które chciałbym zaoferować studentom pierwszego roku studiów, jeśli którykolwiek z nich chce posłuchać o mnie na temat życia, są tymi samymi wskazówkami, które oferowałbym osobom, u których niedawno zdiagnozowano sarkoidozę.

Edukacja jest kluczem

Chłoń jak najwięcej wiedzy. Nie ślepo akceptuj słowa lekarzy przy podejmowaniu decyzji dotyczących twojego zdrowia i leczenia. Uzyskaj różnorodne opinie i przeprowadź własne badania, aby móc podejmować świadome decyzje.

Korzystaj z wiarygodnych źródeł medycznych, takich jak BioNews Services, US Food and Drug Administration, Drugs.com, Centers for Disease Control and Prevention, stowarzyszenia pacjentów, organizacje non-profit, takie jak Foundation for Sarcoidosis Research, oraz instytucje badawcze, takie jak Mayo Clinic i Cleveland Clinic .

Dodatkowo PubMed Central oferuje bezpłatne archiwum literatury biomedycznej i nauk przyrodniczych, w tym badań związanych z sarkoidozą. Aby uzyskać więcej pomocy w gromadzeniu informacji, przeczytaj te wspaniałe wskazówki od National Institute on Aging.

Relacje przychodzą i odchodzą

Istnieje popularne powiedzenie: ludzie przychodzą do twojego życia z jakiegoś powodu, sezonu lub życia. Zdiagnozowanie poważnej choroby, takiej jak sarkoidoza, nie tylko sprawdzi twoje relacje, ale także przyspieszy niszczenie tych, które nie miały trwać. Trzymajcie się tych, którzy podnoszą i wspierają was w dobrych i złych czasach. Puść przyjaciół, rodzinę i znajomych przy dobrej pogodzie, którzy są w pobliżu, kiedy jesteś zdrowy, ale znikają, gdy jesteś chory lub w potrzebie.

Napastnicy nie są tylko w szkole

Rozwiń grubą skórę. Walka z sarkoidozą wymaga ukrytych supermocarstw, takich jak odpieranie niewrażliwych komentarzy od ludzi, którzy nie wierzą, że twoja choroba istnieje, ponieważ jej nie widzą. Ataki mogą pochodzić od lekarzy, rodziny, przyjaciół, współpracowników, znajomych, a nawet nieznajomych. Jeśli lekarz odrzuci twoje objawy, znajdź takiego, który będzie słuchać. Jeśli przyjaciele i rodzina irytują cię negatywnymi komentarzami na temat twoich problemów zdrowotnych, wyeliminuj ich z życia. Jeśli nie możesz ich uniknąć, ogranicz swój kontakt, ponieważ toksyczne emocje wpływają nie tylko na sarkoidozę, ale także na zdrowie.

Nie daj się zmiażdżyć niepowodzeniom

Sarkoidoza może czasami cię powalić. Podnieś się i wróć do walki. Niektóre dni sarkoidoza rządzi moim życiem. Nie jestem w stanie wiele osiągnąć. W inne dni sarkoidoza zajmuje miejsce tylne, co pozwala mi osiągnąć więcej, niż myślałem.

Moja siostrzenica przypomniała sobie, że była przytłoczona, zdenerwowana i pełna wątpliwości podczas wczesnych lat studiów. „Ale były też jasne plamy” – powiedziała. „W ciągu pierwszych kilku dni poznałem jednego z moich bliskich przyjaciół”.

Diagnoza sarkoidozy wywołuje podobne emocje. Trudne dni mogą, ale nie muszą, nadejść w zależności od ścieżki i postępu choroby. Podobnie jak moja siostrzenica, znalezienie jasnych punktów oznacza podróż po nowej ścieżce z nadzieją i odwagą, aby zobaczyć, dokąd cię prowadzi.