Dieta

dieta przy sarkoidozie

Dieta przy sarkoidozie

Zdrowa dieta jest tak samo ważna jak ćwiczenia. Pacjenci powinni starać się stosować zbilansowaną dietę z dużą ilością owoców i warzyw, pełnych ziaren zbóż oraz chudych, zdrowych tłuszczów. Uważa się również, że pokarmy bogate w przeciwutleniacze mają właściwości przeciwzapalne, co może potencjalnie zmniejszyć niektóre objawy. Chociaż FSR nie popiera żadnego konkretnego planu żywieniowego, niektórzy z naszych lekarzy przedstawili zalecenia, które pomogły pacjentom prowadzić zdrowy tryb życia.

Wybierz właściwą żywność

Sarkoidoza jest chorobą autoimmunologiczną, co oznacza, że stan zapalny w organizmie zaburza funkcjonowanie dotkniętych nią narządów. Aby zmniejszyć objawy, pacjenci mogą chcieć spróbować diety przeciwzapalnej. Według dr Rajani Katta, dermatologa z certyfikatem, pacjenci z sarkoidozą mogą poprawić jakość swojego życia, jeśli będą przestrzegać trzech zasad podczas jedzenia:

  • Jedz Energetyczne posiłki
  • Zatrzymaj skoki cukru
  • Powstrzymaj sabotaż skóry (i zdrowia)

Prednizon i utrata wagi

Prednizon może mieć wiele wyniszczających skutków ubocznych, a jednym z nich jest przyrost masy ciała. Niektórzy ludzie mogą nawet rozwijać cukrzycę, jeśli są one na Prednizonie przez kilka lat. Trudno jest zwalczać skutki uboczne Prednizonu, ponieważ jest to tak potężny steryd. Istnieją jednak zmiany, które można wprowadzić do swojej diety, które powinny pomóc przeciwdziałać przyrostowi masy ciała. Dwa kluczowe sposoby walki z przyrostem masy ciała podczas stosowania Prednizonu to utrzymanie diety niskosodowej i spożywanie pokarmów bogatych w potas.

Jedz pokarmy zdrowe dla płuc i serca

Dwa narządy najczęściej atakowane przez sarkoidozę to serce i płuca. Podczas gdy utrzymanie diety przeciwzapalnej może zmniejszyć objawy, wprowadzenie wyborów żywieniowych, które są ukierunkowane konkretnie na zdrowie serca i płuc może być również bardzo korzystne dla pacjentów z sarkoidozą z zajęciem tych narządów. Stosowanie się do tych wskazówek dotyczących diety zdrowej dla serca, jak również spożywanie pokarmów łatwych do przeżucia i połknięcia może pomóc w zmniejszeniu objawów sarkoidozy sercowej i płucnej.