Dieta i prednizon

Prednizon i utrata wagi

Radzenie sobie z przyrostem masy ciała spowodowanym przez prednizon jest trudne, oto kilka wskazówek dotyczących diety i ćwiczeń, które pomogą zwalczyć ten efekt uboczny.

Problemy ze snem, zwiększony apetyt, bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wzdęcia i przyrost masy ciała; wszystkie te objawy, które wielu wojowników sarkoidozy doświadczyło podczas przyjmowania prednizonu. Ponieważ prednizon, kortykosteroid, jest w stanie stłumić stan zapalny, co prowadzi do poprawy objawów i możliwego zapobiegania trwałym uszkodzeniom narządów, pomimo efektów ubocznych, pozostaje on lekiem pierwszego rzutu w leczeniu sarkoidozy. Dla wielu pacjentów, jednym z efektów ubocznych, który powoduje największy dyskomfort jest przyrost masy ciała. Przyrost masy ciała w wyniku stosowania prednizonu jest zwykle spowodowany zatrzymaniem wody w organizmie i zwiększonym apetytem. Niektórzy ludzie doświadczają również redystrybucji tkanki tłuszczowej, objawu, który charakteryzuje się tym, że złogi tłuszczu gromadzą się w nietypowych miejscach, takich jak podstawa szyi lub plecy. Próbując dowiedzieć się, jak radzić sobie z szybkim przyrostem masy ciała może wydawać się przytłaczające w czasach, ale jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby ograniczyć przyrost masy ciała od prednizonu i powoli odwrócić proces.

Rozumiemy, że nie wszystkie diety i ćwiczenia są odpowiednie dla każdego. Poniższe zalecenia nie zostały zweryfikowane ani zatwierdzone przez lekarzy. Wszelkie zmiany w diecie lub ćwiczeniach powinny być wcześniej omówione i skonsultowane z lekarzem.

Dieta przyjazna prednizonowi

 Przybieranie na wadze podczas stosowania prednizonu jest często spowodowane zatrzymywaniem płynów w organizmie. Jednym ze sposobów ograniczenia ilości wody, którą zatrzymujesz, jest dieta o niskiej zawartości sodu. Sód wiąże się z wodą w organizmie i pomaga utrzymać równowagę płynów wewnątrz i na zewnątrz komórek. Kiedy masz dietę o wysokiej zawartości sodu, używasz dodatkowej soli, aby utrzymać się w dodatkowej wodzie, powodując zatrzymanie płynów. Centrum Medyczne Uniwersytetu San Francisco zaleca utrzymanie dziennego spożycia poniżej 2,000 miligramów. Innym sposobem na kontrolowanie retencji płynów jest upewnienie się, że jesz wystarczająco dużo pokarmów bogatych w potas, około 4,700 miligramów dziennie. Potas pomaga obniżyć poziom sodu, a także zwiększa produkcję moczu, co pomaga wypłukać dodatkowe płyny.

Sposoby na unikanie sodu

 • Nie jedz przetworzonej, konserwowanej i paczkowanej żywności
 • Nie dodawaj dodatkowej soli przy stole
 • Nie używaj mieszanek przyprawowych o wysokiej zawartości sodu.

Żywność o niskiej zawartości sodu, której należy szukać

 • Świeże lub mrożone produkty
 • Niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne
 • Pełne ziarna
 • Świeże, chude mięso, owoce morza i drób

Żywność o wysokiej zawartości potasu

 • Suszone śliwki
 • Szpinak
 • Rodzynki
 • Banany
 • Kabaczek zimowy
 • Jogurt
 • Mleko

Chude białko może również pomóc w utracie wagi u pacjentów przyjmujących prednizon. Stosowanie diety, w której około 34% kalorii pochodzi z białka spowodowało, że ludzie czuli się mniej głodni i promowali utratę wagi w porównaniu z osobami na diecie wysokowęglowodanowej.

Wreszcie, zawsze ważne jest, aby upewnić się, że pijesz zalecaną ilość wody każdego dnia, około 15,5 szklanki dla mężczyzn i 11,5 szklanki dla kobiet. Picie wody jest doskonałym sposobem, aby pomóc Ci poczuć się pełnym i może pomóc zapobiec nadmiernemu jedzeniu. Picie wody może również pomóc wypłukać niechciane toksyny z organizmu.

Wskazówki dotyczące ćwiczeń

Podczas gdy Twoja dieta staje się bardziej przyjazna prednizonowi, możesz powoli zacząć ćwiczyć. Na początek wybierz łatwą aktywność, która nie będzie zbytnio obciążać twojego ciała. Sprawdź kilka wskazówek dotyczących jogi inspirowanej sarkazmem, jeśli potrzebujesz punktu wyjścia!  Nie zapomnij włączyć do swojej rutyny ćwiczeń sercowo-naczyniowych – może to być pływanie, spacer, dołączenie do zajęć na lokalnej siłowni lub wymyślenie własnej, osobistej rutyny w domu. To może wydawać się przerażające, ale nie poddawaj się!