Sarkoidoza a Ciąża

Sarkoidoza a ciąża

Sarkoidoza podczas ciąży jest rzadką sytuacją, która dotyka tylko 9,6 na 100 000 urodzeń. Sarkoidoza nie zapobiega ciąży i nie wpływa na płodność u kobiet. Badania wykazały również, że sarkoidoza u matki nie jest szkodliwa dla dziecka. Po urodzeniu dziecka, matki z sarkoidozą mogą karmić piersią.

Podczas gdy kobiety z sarkoidozą mogą utrzymać udanie ciążę, są one narażone na działania niepożądane w czasie ciąży. Jednym z takich zagrożeń jest żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub zakrzep krwi powstający w żyle. Ze względu na to ryzyko kobiety z sarkoidozą mogą zostać poddane profilaktyce przeciwzakrzepowej podczas ciąży. Inne zagrożenia obejmują stan przedrzucawkowy, rzucawkę, zatorowość płucną, przedwczesne porody oraz krwotoki poporodowe.

Wpływ leczenia sarkoidozy na dziecko

Przyszłe matki z sarkoidozą powinny skonsultować się z lekarzem na temat skutków ubocznych przyjmowanych przez nie leków, które mogłyby wpłynąć na ich ciążę. Niektóre zabiegi sarkoidozy mogą być szkodliwe dla dziecka. W takich przypadkach dawka leku matki może wymagać całkowitego obniżenia lub zmiany. Lekarze mogą odradzać ciążę, jeśli stosują leki przeciwzapalne, takie jak metotreksat.

Objawy sarkoidozy podczas ciąży

Około 65 procent kobiet z sarkoidozą może doświadczyć poprawy zdrowia, podczas ciąży, a około 5 procent może doświadczyć pogorszenia stanu zdrowia. Objawy sarkoidozy zwykle powracają w ciągu sześciu miesięcy po ciąży i mogą się nasilić. Dlatego lekarze mogą monitorować stan matki podczas i po ciąży.

Czy matki mogą przenosić sarkoidozę na swoje dzieci?

Przyszłe matki z sarkoidozą mogą martwić się, że ich dzieci również rozwiną w sobie chorobę. Istnieją dowody sugerujące, że sarkoidoza ma tendencję do przekazywania genetycznego w rodzinie, ale sarkoidoza z dzieciństwa występuje niezwykle rzadko i jest mało prawdopodobne, że matka przeniesie chorobę na swoje dziecko.

Innym znakiem, że sarkoidoza może być chorobą dziedziczną, jest występowanie tej choroby na tle rasowym. Określone grupy etniczne, takie jak Afroamerykanie, Portorykańczycy i Skandynawowie, są bardziej narażeni na rozwój choroby. Wśród tych grup wysokiego ryzyka szansa, że krewny pierwszego stopnia również rozwinie chorobę, wynosi od 6 do 20 procent. Potrzebne są jednak dalsze badania w celu ustalenia, czy sarkoidoza jest dziedziczona genetycznie.

Sarkoidoza i płodność

Chociaż uważa się przede wszystkim, że sarkoidoza nie wpływa na płodność kobiet, stwierdzono, że może negatywnie wpływać na męskie narządy rozrodcze. Dlatego pary z sarkoidozą powinny skonsultować się z lekarzem podczas planowania ciąży. W rzadkich przypadkach sarkoidoza u mężczyzn może powodować niepłodność i zaburzenia erekcji, które mogą uniemożliwić małżonkom rodzenie dziecka.