Aktywność

Chociaż jednym z głównych objawów sarkoidozy jest zmęczenie, pacjenci są zachęcani do wykonywania lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń fizycznych, kiedy tylko jest to możliwe. Pozostawanie aktywnym zwiększa siłę kości i mięśni, co pomaga w utrzymaniu mobilności i sprawnego funkcjonowania organizmu, a także poprawia nastrój.

Utrzymanie dobrej formy z przewlekłym bólem i zmęczeniem

Dwa z najczęstszych objawów sarkoidozy to ból i zmęczenie, które utrudniają prowadzenie aktywnego trybu życia. W gorsze dni trening może wydawać się niemożliwy. Należy jednak pamiętać, że lekkie, łatwe ćwiczenia poprawiają stan zdrowia i podnoszą ogólną jakość życia. Pacjenci z sarkoidozą odkryli, że spacery, joga, pływanie i inne ćwiczenia o niewielkim wpływie na organizm znacznie poprawiły ich stan zdrowia. Skorzystaj z porad innych pacjentów z sarkoidozą, ponieważ oni także wiedzą, jak to jest walczyć z przewlekłym bólem i zmęczeniem.

Znajdź trening dostosowany do sarkoidozy

Ból, zmęczenie i duszności, z którymi borykają się chorzy na sarkoidozę, stanowią przeszkodę dla wielu popularnych treningów. Jednak wiele ćwiczeń można dostosować do specyficznych potrzeb, co daje osobom o szczególnych wymaganiach możliwość prowadzenia aktywnego trybu życia. Na przykład, istnieje kilka pozycji jogi, które zostały uznane za szczególnie pomocne dla pacjentów z sarkoidozą z różnych powodów. Wprowadzenie tych zmian może prowadzić do zdrowszego, szczęśliwszego życia. 

Prednizon może mieć wiele wyniszczających skutków ubocznych, a jednym z nich jest przyrost masy ciała. Niektórzy ludzie mogą nawet rozwinąć cukrzycę, jeśli są na Prednizon przez kilka lat. Trudno jest zwalczać skutki uboczne prednizonu, ponieważ jest to tak silny steryd. Jednak dostosowana do sarkoidozy rutyna ćwiczeń, może pomóc przeciwdziałać przyrostowi masy ciała. Trudno jest utrzymywać rutynę treningu, podczas  przewlekłego zmęczenia, bólu i problemów z oddychaniem, ale należy pamiętać, że trzymanie się go,  będzie ostatecznie poprawić jakość życia.

Śledź swoją kondycję fizyczną

Śledzenie kondycji to świetny sposób, aby pozostać w formie. Wiedza o tym, ile kroków przeszedłeś, schodów pokonałeś lub ile kalorii spaliłeś w ciągu dnia jest pierwszym krokiem do poprawy. Dzięki niektórym aplikacjom i urządzeniom możesz wyznaczyć sobie dzienne cele, a następnie monitorować swoje postępy. Jeśli rywalizujesz z samym sobą lub z przyjaciółmi, śledzenie kondycji jest świetnym sposobem na uzyskanie łatwej motywacji do pozostania aktywnym.