Wellness i samoopieka

Wellness i samo opieka

Ogólne zalecenia dotyczące prawidłowej samo opieki przy sarkoidozie.

Często niedoceniane jest przestrzeganie przez pacjentów zasad prawidłowej samoopieki. Prowadząc zdrowy tryb życia, jak również dbając o swoje zdrowie psychiczne, pacjenci mogą zapewnić sobie lepszą jakość życia.

Pozostań aktywny

Chociaż jednym z głównych objawów sarkoidozy jest zmęczenie, pacjentów zachęca się do uprawiania lekkich lub umiarkowanych ćwiczeń fizycznych, jeśli tylko jest to możliwe. Pozostawanie aktywnym zwiększa siłę kości i mięśni, co pomaga w utrzymaniu mobilności i sprawia, że organizm pracuje wydajnie. Może to również poprawić Twój nastrój. (Link ćwiczenia)

Właściwe odżywianie

Zdrowa dieta jest tak samo ważna jak ćwiczenia. Pacjenci powinni starać się stosować zrównoważoną dietę z dużą ilością owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych oraz wybierać chude, zdrowe tłuszcze. Uważa się również, że pokarmy bogate w przeciwutleniacze mają właściwości przeciwzapalne, co może potencjalnie zmniejszyć niektóre objawy. Jeśli jesteś palaczem, rzuć palenie. 90% przypadków sarkoidozy dotyczy płuc. Palenie powoduje tylko dalsze uszkodzenia i drastycznie pogarsza objawy. (Link dieta)

Zarządzaj stresem i zdrowiem psychicznym

Posiadanie przewlekłej choroby może zwiększyć stres i wpłynąć na twoje zdrowie psychiczne. Frustracja związana z leczeniem i objawy sarkoidozy są zniechęcające, ale ważne jest, aby znaleźć sposoby radzenia sobie z tymi uczuciami. Stres może nasilić objawy fizyczne, a także wpłynąć na relacje międzyludzkie. Warto poszukać choćby w internecie, na Facebooku lokalnej grupy wsparcia lub dołączyć do internetowej społeczności wsparcia. Rozmowy z innymi pacjentami mogą dać ujście emocjom i pomóc w zbudowaniu silnego systemu wsparcia. Jeśli doświadczasz depresji lub lęku, porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, jakie kroki możesz podjąć w przyszłości. (Link stres)