Joga

5 wskazówek inspirowanych jogą dla pacjentów z sarkoidozą

Ten post został napisany przez gościa i w żaden sposób nie odzwierciedla porad medycznych.  Jego autorem jest Hamilton Walters, wojownik sarkoidozy, który jest profesjonalnie wyszkolonym instruktorem jogi. Po zdiagnozowaniu u niego sarkoidozy odkrył, że regularne ćwiczenia jogi i ćwiczenia oddechowe pomogły mu poradzić sobie z chorobą. Teraz, kiedy jest w remisji, chciał podzielić się swoimi doświadczeniami z nadzieją, że pomogą one innym. 

Sarkoidoza uczyniła mnie lepszym człowiekiem. Dziś jestem bardziej współczujący i mniej marudzę na własne problemy. Dziwactwo – czysta nieprzewidywalność – rzadkiej choroby zmusiła mnie do większej dyscypliny i wyrozumiałości dla samego siebie. Sarkoidoza pomogła mi odkryć, co w życiu jest najczystsze i najcenniejsze.

Miałam szczęście, że tuż przed diagnozą studiowałam jogę w Indiach. Z mojej nauki jogi wyniosłam następujące praktyki, z których część może pomóc innym pacjentom zmagającym się z sarkoidozą:

1. Pozycje otwierające klatkę piersiową,

Matsyasana (pozycja ryby) i bhujangasana (pozycja kobry), a także dobra postawa, która ułatwia pełne rozprężenie płuc.

Pozycja kobry
Pozycja ryby

2. Pozycje budujące tułów

Pozycja drzewa, vasistasana (deska boczna) i pozycja delfina.

Terapeutyczne ćwiczenia oddechowe, takie jak oddychanie z pojedynczym lub podwójnym unoszeniem nóg, oddychanie szarańczą, oddychanie kota-krowy i oddychanie w setu-bandasanie.

Pozycja delfina
Pozycja deski bocznej
Pozycja drzewa

3. Pranajama (ćwiczenia oddechowe) w celu zbadania i poszerzenia możliwości oddechowych.

Proponowane ćwiczenia: oddychanie brzuszne, oddychanie piersiowe, oddychanie obojczykowe i pełne oddychanie jogiczne. Kapalabhati (oddychanie podobne do oddychania miechem) jest przydatne do otwarcia zatok i może być również przydatne przy problemach skórnych.

4. Medytacja dla przeprogramowania, uspokojenia i wyśrodkowania.

Smutek i ból są użyteczne, jeśli przybliżają cię do Boga, a zła karma jest lepszym nauczycielem niż dobra karma.

Chociaż Hamilton poleca naukę jeden na jeden z profesjonalnie wyszkolonym nauczycielem jogi zamiast oglądania filmów, wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Dzielimy się poniższymi zasobami dla tych, którzy są zainteresowani dowiedzeniem się więcej o jodze i ćwiczeniach oddechowych. Nie rozpoczynaj żadnych nowych ćwiczeń fizycznych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.