Dieta na serce i płuca

dieta na serce i płuca

Zdrowe nawyki żywieniowe: Serce i płuca

Wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych podczas zmagania się z sarkoidozą może być trudne. Oto kilka wskazówek dietetycznych, które pomogą Ci utrzymać zdrowe serce i płuca.

Można odnieść wrażenie, że co tydzień pojawia się nowa dieta, która twierdzi, że jest najzdrowszym sposobem odżywiania się. Dla osób z przewlekłą chorobą ważne jest, aby dbać o swoje ciało i upewnić się, że odżywiasz się w sposób, który zmniejsza objawy. Ponieważ pacjenci z sarkoidozą mają do czynienia z chorobą, która wpływa na tak wiele części ciała, stworzenie planu diety, który działa dla każdego z nich jest trudne. Co wiele osób z sarkoidozą może zrobić, oprócz rozważenia diety przeciwzapalnej, jest przyjęcie zdrowych nawyków żywieniowych, które są dobre dla serca i płuc, ponieważ są one powszechnie dotknięte.

Zdrowie płuc

Ponieważ 90% lub więcej pacjentów z sarkoidozą ma zajęte płuca, ważne jest, aby jeść pokarmy, które nie spowodują więcej komplikacji.  Główne obawy pacjentów z uszkodzonymi płucami to duszność podczas jedzenia i suchość w ustach.

Aby zaradzić uczuciu duszności podczas jedzenia, spróbuj jeść bardziej miękkie, wilgotne pokarmy, które są łatwiejsze do przełknięcia i przeżucia. Możesz również spożywać płyny zawierające więcej składników odżywczych, takie jak mleko, smoothie, sok lub zupa. Jeśli zauważysz, że trudno Ci oddychać po dużym posiłku, spróbuj jeść mniejsze posiłki i przekąski w ciągu dnia. Co najważniejsze, poświęcaj czas na jedzenie. Pospieszne spożywanie posiłków może ograniczyć ilość przyjmowanego powietrza i sprawić, że szybciej zabraknie Ci tchu.

Suchość w ustach podczas jedzenia może mieć kilka różnych przyczyn, takich jak oddychanie przez usta, przyjmowanie leków wziewnych lub stosowanie tlenu. Najłatwiejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest upewnienie się, że pijesz zalecane sześć do ośmiu szklanek płynów dziennie. Możesz również spróbować jeść mrożone winogrona, ananasa lub pomarańcze, aby zwiększyć produkcję śliny.

Zdrowie serca

Dla 10-25% osób z sarkoidozą serca, utrzymanie zdrowej diety jest bardzo ważne. Amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi (NHLBI) posiada szeroki zestaw wytycznych dotyczących zdrowej diety, która skupia się na spożywaniu owoców, warzyw i pełnych ziaren, jak również nabiału o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowego oraz chudych źródeł białka. Zaleca się również ograniczenie ilości sodu, tłuszczów nasyconych/trans, cukrów dodanych i alkoholu.