Jak walczyć z alergią

Sezon na alergie staje się coraz gorszy. Oto jak z nimi walczyć

Tęsknię za czasami, kiedy kichnięcie nie było niczym niepokojącym. Szczególnie po tym, jak natknęłam się na nieznajomego, który nie nosił maski i rozpylał powietrze. Skręciłam, by zejść mu z drogi, a on ruszył – wydawało się, że z zamiarem pozostania na mojej. Szłam szybciej, a on ścigał mnie swoim kichem.

W przypadku sarkoidozy, unikanie zarazków nie jest niczym nowym. Medyczne tłumienie mojego systemu odpornościowego prednizonem, by pokonać chorobę, to już przeżytek. Głupiec zachowujący się nieostrożnie podczas pandemii nie mógł się ze mną równać, o czym wkrótce się przekonał, kiedy zostawiłam go w tyle. 

Wszyscy będziemy omijać z daleka nieosłonięte kichnięcia i kaszlnięcia o wiele częściej, bo to stało się faktem: Sezony alergiczne stają się coraz gorsze. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie PNAS w lutym, ilość pyłków wzrasta od lat i utrzymuje się znacznie dłużej. To sprawia, że teraz, gdy musimy się zastanawiać, czy inni mogą mieć COVID-19, jest to dla wszystkich nieszczęśliwy czas. 

Maj jest Narodowym Miesiącem Świadomości Astmy i Alergii w USA. Ponad 65 milionów Amerykanów cierpi na te choroby, na które nie ma lekarstwa, według Asthma and Allergy Foundation of America. Możesz zobaczyć ranking 2021 miast najgorszych dla alergików, przygotowany przez organizację non-profit. 

Kilka lat temu miałam testy skórne, które zidentyfikowały moje alergeny, które ku mojemu zaskoczeniu były zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Pomogło mi to nie tylko znaleźć ulgę, ale także ustalić, czy sarkoidoza jest przyczyną zaostrzenia objawów. To dlatego, że alergie mogą sprawić, że poczujemy się podobnie jak w przypadku tej rzadkiej choroby: obolali, zmęczeni i zadyszani.

Ostatniej wiosny, pisałam o wielu sposobach walki z czynnikami drażniącymi, w tym o częstym sprzątaniu i stosowaniu oczyszczaczy powietrza. Niedawno zaczęłam szukać kolejnych sposobów, aby sobie pomóc i odkryłam, że nasza dieta również odgrywa ważną rolę. Według Northwestern Medicine istnieją kluczowe produkty spożywcze, które należy jeść, a innych unikać, jeśli drzewa, trawa i pyłki sprawiają, że jesteś nieszczęśliwy. 

Utrzymanie wtórnych problemów zdrowotnych w ryzach pomaga naszym ciałom lepiej radzić sobie z odpływem chorób przewlekłych. Poza tym, kto chce mieć do czynienia z katarem pod maską, zbierać ostre spojrzenia za kichanie i kaszel w miejscach publicznych? Niewielu, sądząc po niedawnym badaniu przeprowadzonym przez OnePoll wśród 2 000 Amerykanów.

Badanie, które firma zajmująca się badaniem rynku przeprowadziła w imieniu Flonase, wykazało, że:  

  • 56% odczuwało „osądzające spojrzenia” po kichnięciu lub kaszlnięciu
  • 55% wpadło w panikę, gdy poczuło potrzebę kichnięcia
  • 59% przyznało, że napady kichania i ataki alergii zawsze pojawiają się w najgorszym momencie

Chociaż nasze sezonowe bitwy stają się coraz trudniejsze, jest jeden jasny punkt w tym roku: Chusteczki higieniczne są łatwe do znalezienia. 

O Autorce

Athena Merritt, była dziennikarka, została zdiagnozowana z sarkoidozą w 2002 roku.