Objawy Sarkoidozy

Objawy Sarkoidozy

Sarkoidoza może wpływać na dowolną część ciała, ale najprawdopodobniej objawi się w płucach i węzłach chłonnych, z objawami takimi jak duszność i przewlekły kaszel.

Może również wpływać na inne narządy, takie jak oczy, skóra i wątroba lub całe ciało, z objawami takimi jak zmęczenie.

Przyczyną sarkoidozy jest przewlekłe zapalenie, które prowadzi do tworzenia małych skupisk komórek odpornościowych zwanych ziarniniakami w różnych miejscach. Fakt, że może wpływać na tak wiele narządów, powoduje, że objawy mogą się bardzo różnić.

Niektóre osoby doświadczają nagłych i szybko nasilających się objawów, które znikają w krótkim czasie. Inni mają objawy, które rozwijają się stopniowo i trwają dłużej. W niektórych przypadkach objawy nie występują, a choroba pojawia się na zdjęciu rentgenowskim klatki piersiowej.

Częste objawy sarkoidozy

Oprócz duszności i przewlekłego kaszlu objawy sarkoidozy mogą obejmować świszczący oddech i ból w klatce piersiowej. Może również powodować obrzęk węzłów chłonnych.

Kiedy wpływa na całe ciało, generuje takie objawy, jak zmęczenie, gorączka i utrata masy ciała.

Do 35 procent osób z sarkoidozą ma problemy skórne, takie jak wysypka, delikatne guzki zwane rumieniem guzowatym oraz przebarwienia lub rany na nosie, policzkach, wargach lub uszach.

Często dotyczy to również oczu i otaczających tkanek. Oczy mogą stać się wrażliwe na światło. Pacjenci z Sarkoidozą mogą również odczuwać ból, pieczenie, swędzenie, łzawienie i zaczerwienienie oczu. I może wystąpić niewyraźne widzenie.

Inne objawy

Czasami duża liczba ziarniniaków może zakłócać funkcjonowanie narządów, prowadząc do poważniejszych objawów.

Około 10 procent pacjentów z sarkoidozą odczuwa bóle głowy, stan zwany ataksją, który zmniejsza kontrolę lub koordynację mięśni oraz drgawki. Są to oznaki, że choroba wpływa na ośrodkowy układ nerwowy.

Mniej powszechne objawy to marskość wątroby w wyniku nieprawidłowej czynności wątroby, kamienie nerkowe z powodu zaburzeń gospodarki wapniowej, nieregularne bicie serca, obrzęk i ból stawów oraz omdlenie z powodu ziarniniaków w sercu.