Stres

Wskazówki walki ze stresem

Posiadanie przewlekłej choroby jest stresujące. Częste wizyty u lekarza, ciągły ból i zmęczenie, obawa przed tym, jaki obrót przybierze choroba. Trudno jest oderwać myśli od choroby na tyle długo, by się zrelaksować. Może się okazać, że stres sprawia, że choroba staje się jeszcze trudniejsza do opanowania, a to z powodu szkodliwych skutków, jakie stres może mieć na ciało i umysł.

Jak stres może nasilić ból przewlekły

Nowy stresor powoduje, że współczulny układ nerwowy wywołuje zmiany fizjologiczne – tętno i ciśnienie krwi wzrasta, a oddech przyspiesza. Jest to krótkotrwała, prozapalna reakcja, mająca na celu zniszczenie obcych najeźdźców w organizmie. Podczas gdy zamiar ten odpowiedź jest ochraniać ciało, ja może atakować ciało gdy ono jest nadużywany. Współczulny układ nerwowy jest odpowiedzialny za „walkę lub ucieczkę” odpowiedź, że ludzie doświadczają w odpowiedzi na stresujące sytuacje. Przywspółczulny układ nerwowy ma przeciwną pracę – powrót ciała do zdrowego i normalnego stanu. Oba są ważne, a utrzymanie równowagi między nimi jest kluczowe. Jeśli ciało doświadcza zbyt wiele stresu, współczulny układ nerwowy tworzy zużycie na ciele, co prowadzi do większego bólu. Nie wspominając o tym, że stres może również powodować problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk i depresja.

Przewlekły ból powoduje więcej bólu! Robi tak przez stres, który powoduje, który następnie aktywuje system nerwowy i uporczywie stresujący system nerwowy prowadzi do przewlekłego napięcia mięśni, które staje się bolesne samo w sobie.

Dr McAllister, założyciel Instytutu Bólu Przewlekłego

Zbyt dużo stresu ma straszne skutki dla ciała, a dla kogoś z przewlekłą chorobą, może wydawać się niemożliwe do uniknięcia. Jednak pewne zmiany w stylu życia i sposobie myślenia mogą być kluczowe w eliminowaniu powszechnych czynników stresogennych z twojego życia i sprawić, że poczujesz się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Staraj się unikać stresu w pracy

Praca jest jednym z największych stresorów w życiu większości ludzi. Terminy, dramaty w miejscu pracy, podróże i długie godziny pracy wystarczą, aby zdrową osobę doprowadzić do skraju wytrzymałości – nie wspominając już o osobach walczących z przewlekłą chorobą. Aby odpowiednio o siebie zadbać, upewnij się, że twoje środowisko pracy nie jest dla ciebie stresujące. Jeśli masz pracę, która z natury jest stresująca, rozważ skrócenie godzin pracy lub zmianę ścieżki kariery. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale nic nie jest ważniejsze niż Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne. Sprawdź nasz wpis na blogu dotyczący pracy na pełen etat z sarkoidozą, aby uzyskać więcej wskazówek.

Możliwe jest, aby mieć przewlekły ból i nie zakłócać swojego życia. Można mieć przewlekły ból i nie być przygnębionym z tego powodu. Można mieć przewlekły ból i dobrze spać w nocy. Jest możliwe, aby mieć przewlekły ból i pracować w pełnym wymiarze godzin. Można mieć przewlekły ból i mieć satysfakcjonujący i intymny związek.

Dr McAllister, założyciel Instytutu Bólu Przewlekłego

Otaczaj się właściwymi ludźmi

Kiedy starasz się prowadzić bezstresowy tryb życia, ważne jest, aby unikać królowych dramatu i podjudzaczy. Stres ma to do siebie, że promieniuje z ludzi i zaraża innych. Otaczanie się spokojnymi, racjonalnymi ludźmi jest pierwszym krokiem do pozostania zrelaksowanym. Dodatkowo, powinieneś doceniać ludzi w twoim życiu, którzy są gotowi ci pomóc w dniach, kiedy choroba jest dla ciebie zbyt dużym wyzwaniem. Nie bój się prosić o pomoc swoich bliskich, kiedy nie masz energii, aby odebrać pranie lub wyprowadzić psa na spacer po długim dniu pracy. Posiadanie silnego systemu wsparcia jest błogosławieństwem dla utrzymania stresu w swoim życiu.

Rehabilitacja bólu przewlekłego

Problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak stres, lęk i depresja są dość powszechne wśród osób z chorobami przewlekłymi. Mając do czynienia z wyniszczających objawów na co dzień wydaje się niesprawiedliwe, i może to prowadzić do poczucia beznadziejności. Ta rzeczywistość doprowadziła do rozwoju rehabilitacji bólu przewlekłego, programu, w którym pacjenci uczą się radzić sobie ze stresem związanym z życiem z bólem przewlekłym. Celem tego programu jest zmniejszenie bólu przewlekłego u pacjenta, jak również poprawa jego zdrowia psychicznego.

Techniki relaksacyjne

Większość ludzi doświadcza więcej stresu niż powinna. Istnieje wiele środków zaradczych i technik relaksacyjnych, aby to zwalczyć. Słuchanie muzyki, medytacja, aktywność fizyczna, spędzanie czasu z przyjaciółmi i bliskimi to tylko kilka przykładów. Kluczowymi elementami są również zdrowa dieta i nawodnienie organizmu. Samo podjęcie świadomego wysiłku w celu uniknięcia stresu będzie miało wpływ, ponieważ każdy krok w tym kierunku jest zdrowy.